Dünya

AB’den Amazon’a “rekabet kurallarını ihlal etme” suçlaması

AB Kurulu Kıdemli Lider Yardımcısı Margrethe Vestager, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, merkezi ABD’de bulunan sanal alışveriş sitesi Amazon’un ön incelemelerine nazaran AB rekabet kuralarını ihlal ettiğini açıkladı.

Amazon platformunun öbür satıcılar için bir pazar olmakla birlikte kendisinin de bu satıcılarla rekabet eden bir perakendeci rolü üstlendiğine işaret eden Vestager, “Amazon üzere kıymetli piyasa gücüne sahip ve ikili rol üstlenen platformlarının rekabeti bozmadığından emin olmalıyız.” diye konuştu.

Vestager, Amazon’un üçüncü taraf satıcıların datalarını kendisine yarar sağlayacak biçimde kullanmaması gerektiğine dikkati çekerek, “Amazon platformundaki rekabet şartları da adil olmalıdır. Amazon’un kuralları şirketin kendi perakende eserlerini yahut Amazon’un lojistik yahut teslimat hizmetlerini kullanan satıcıları yapay biçimde desteklememelidir.” sözünü kullandı.

Şirkete kelam konusu suçlamaları resmen bildirdiklerini söyleyen Vestager, Amazon’un platformunda kendi teslimat hizmetini kullanan satıcılara ayrıcalıklı davranıp davranmadığını belirlemek üzere de yeni bir rekabet soruşturması başlattıklarını vurguladı.

AB ülkelerinde faaliyet gösteren şirketlerin dallarında rekabete ters bir durum olup olmadığını denetleme yetkisi AB Kurulu’nda bulunuyor. Komisyon, kelam konusu soruşturmalarda rekabete alışılmamış bir durum olup olmadığını pahalandırıyor.

Rekabete ziyan verecek durumların tespit edilmesi halinde AB Kurulu, bu duruma son veriyor ve şirketlere yüksek para cezaları uyguluyor.

Kaynak: AA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu