Dünya

“ABD yeni bir COVID-19 dalgasının eşiğinde”

ABD’de COVID-19 salgını ile çaba kapsamında aşılama kampanyası tüm süratiyle devam ederken, ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIAID) Yöneticisi ve ABD Lideri Joe Biden’ın korona virüs müdahale takımının baş tıbbi danışmanı Dr. Anthony Fauci’den korkutan açıklama geldi. ABD Ulusal Basın Kulübü ile röportaj yapan Fauci, “Gerçekten bir dalgalanmanın eşiğindeyiz. Şu anda nitekim kritik bir vakit zira bir dalgalanmaya çarçabuk girebiliriz” dedi.

Günlük 60 bin olay yeni bir dalganın başlangıcı olabilir

Fauci, Ocak’tan bu yana ABD’de hadise sayısının düştüğünü ancak olay sayılarının tekrar yükselişe geçtiğine dikkat çekerek, ülkenin kuzeyinde günlük olay sayısının 30 binlere yaklaştığını söz etti.
Fauci, “Günde 60 bin olaya ulaşırsak, öteki bir dalgaya girmiş oluyoruz” dedi.

Önlemler gevşetilmemeli

Fauci, ABD’de COVID-19’a karşı yürütülen aşılama kampanyasında belirlenen amaçlara ulaşıldığını varsayarak, maske takma ve toplumsal uzaklık kurallarının gevşetilmesinin yanlış olacağını tabir etti.
Fauci, “İnsanlar sahiden COVID-19 yorgunluğu dediğimiz şeye sahipler” sözlerini kullanarak, önlemleri gevşetmenin salgını denetim altına almak için verilen uğraşları boşa çıkaracağını belirtti.

ABD’de Mayıs ayının sonuna kadar tüm yetişkin nüfusun aşılanması hedeflenirken, tıpkı vakitte çocuklara aşı uygulanması konusunda klinik çalışmalarının devam ediyor. ABD’de Pfizer-BioNTech ve Oxford-AstraZeneca aşılarının yanı sıra Moderna, Novavax, Sanofi ve Johnson & Johnson aşılarından toplamda 1 milyar 210 milyon doz sipariş edildi.

Geçtiğimiz Perşembe günü ABD’de 4 milyon COVID-19 aşısı uygulanarak, günlük aşılamada rekor kırılmıştı. Biden ise, Mayıs ayı sonuna kadar 200 milyon doz COVID-19 aşısı uygulama amacını duyurmuştu.

ABD’de toplam hadise sayısı 31 milyon 538 bin 808’e, toplam can kaybı ise 569 bin 924’e ulaştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu