Dünya

ABD Mahkemesi’nden Afgan mahkum kararı:14 yıl Guantanamo’da haksız tutuldu

Washington eyaleti federal yargıçlarından Amit Mehta, 2007’de Afgan güçlerince tutuklanıp Amerikan ordusuna teslim edilen Esedullah Harun Gul hakkında bir kesin karar ve iki saklı münasebet sundu.

“14 YILDIR YASA DIŞI TUTULUYOR, ÖZGÜR BIRAKILMALI”

​​​​​​​Gul’un avukatları, yaptıkları yazılı açıklamada, Yargıç Mehta’nın Gul hakkında “14 yıldır yasa dışı tutulduğuna” ve “derhal özgür bırakılmasına” ait en son karar verdiğini duyurdu.

“HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ İÇİN DEĞERLİ BİR ZAFER”

Avukatlardan Tara Plochocki, açıklamasında “Bu, hukukun üstünlüğü için kıymetli bir zafer ve ABD hükümetine ulusal güvenlik ismine yapabileceklerinin sonlarının olduğu konusunda çok muhtaçlık duyulan bir hatırlatmadır.” sözlerine yer verdi.

2007’DEN BERİ GUANTANAMO’DA TUTULUYOR

Afgan güçleri tarafından 2007’de yakalanan Gul, ABD’ye teslim edilmiş, oradan da tıpkı yıl Küba’nın Guantanamo Körfezi’nde bulunan ABD hapishanesine nakledilmişti.

Guantanamo’daki 39 tutukludan biri olan Gul, 2001’de ABD’nin Afganistan’ı işgalinden sonra Guantanamo’ya gönderilen 219 Afgan’dan geriye kalan iki Afgan’dan biriydi.

Gul ayrıyeten, 16 Ekim’de ABD inceleme heyeti tarafından Guantanamo’dan gönderilecek 13 bireyden biri olarak belirlenmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu