DünyaPolitika

ABD Lideri Trump : Seçim süreci yüksek mahkemede bitebilir

ABD Lideri Trump ülkede 3 Kasım Salı günü yapılan ve sonuçları şimdi netleşmeyen seçimlere ait Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenleyerek bir konuşma yaptı.

Seçimlerin güvenilirliğini sağlamak için efor sarf ettiklerinin altını çizen Trump, “Yasal yollarla kullanılmış oyları sayarsınız ben bu seçimi çarçabuk kazanıyorum! Yasal olmayan ve geç gelen oyları sayarsanız, (Demokratlar) bu seçimi bizden çalabilirler. Bu bahisle ilgileneceğiz.” tabirini kullandı.

Trump halihazırda Florida, Iowa, Indiana, Ohio üzere değerli eyaletlerde seçimleri kazandıklarını belirterek, “Biz büyük medya, para ve teknoloji şirketlerinin müdahalesine karşın, bu zaferleri kazandık.” değerlendirmesinde bulundu.

Anketlerin seçimlerde yanıldığına işaret eden Trump, “Anket şirketleri bilerek bu seçimde yanlış bilgi verdi. Bu çok saçma. Bekledikleri üzere mavi dalga olmadı, bunun yerine büyük kırmızı dalga oldu. Basındaki anketler, seçimlere müdahale etmek istedi.” diye konuştu.

“Demokratlar, gözlemcilerin türel haklarını kullanmalarına müsaade vermedi”

Trump, Senatoda çoğunluğu koruduklarını, Temsilciler Meclisinde de koltuk kaybetmediklerini söyleyerek, “Tüm kritik yerlerde biz kazanıyorduk, sonda bir anda mucizevi formda bizim oylarımız düşmeye başladı. Demokratlar, gözlemcilerin türel haklarını kullanmalarına müsaade vermedi. Birtakım yerlerde mahkemeye gittik.” dedi.

Sonuçların şimdi netleşmediği Arizona’da seçimi kazanacaklarına inandıklarının altını çizen Trump, “Biz bu seçimlerin güvenliğini savunacağız ve yolsuzluğun bu kadar değerli bir seçimi çalmasına müsaade vermeyeceğiz. Kimsenin susturulmasına ve gerçek olmayan sonuçlar üretilmesine müsaade veremeyiz.” sözünü kullandı.

Trump, yıllardır ülkesinde yapılan seçimleri takip ettiğini belirterek, bu yılki seçimlerde birçok usulsüzlük tespit ettiklerini tez etti.

Joe Biden’ın ve Demokratlar’ın “tüm oylar sayılmalı” davetlerine da karşılık veren Trump, “Biz burada ‘yasal’ sözünü kullanmak durumundayız. Tüm yasal oylar sayılmalı. Biz açıklık ve şeffaflık istiyoruz. Kapalı oy sayma odaları, gizemli bir halde ortaya çıkan oy pusulaları, seçim gününden sonra kullanılmış yasadışı oylar istemiyoruz.” yorumunda bulundu.

Trump, dürüst bir seçim istediklerini ve bunun Amerikan halkının faydasına olacağını kaydederek, “Ortada çok fazla dava olacak. Zira elimizde çok fazla kanıt var ve bu süreç ülkemizdeki en yüksek mahkemede bitebilir. Göreceksiniz. Çok fazla dava açacağız zira bu seçim bizden çalınmış olabilir. Postayla kullanılan oyların felaket olacağını aylardır söylüyorum.” biçiminde konuştu.

Kaynak: AA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu