DünyaKoronavirüs

ABD Daha iyi bir Covid-19 testine ihtiyaç duyuyor

ABD ‘li üst düzey sağlık yetkilisi Francis Collins Perşembe günkü senatodaydı. Ülkenin Covid-19 salgınıyla başa çıkmak için daha iyi teşhis test teknolojisine ihtiyaç duyduğunu söyledi.

ABD ‘nin Mevcut test teknolojisi yetersiz

ABD 'nin Mevcut test teknolojisi yetersiz

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri direktörü Collins, mevcut test teknolojisinin hala sonuçlar için laboratuvarlara örnek göndermeye bağlı olduğunu açıkladı. Sonuçları yerinde anında veren bir teknolojiye ihtiyaç olduğunu ve bunun yaygınlaştırılması gerektiğini belirtti.

Collins, “Bunun sadece sahip olduklarımızı almak ve daha yüksek verim elde etmek değil. Bu daha uygun özelliklere sahip yeni teknolojilere ihtiyacımız olduğuna inanıyoruz.” Dedi.

Collins’in yorumları, Beyaz Saray’ın koronavirüs görev gücünün koordinatörü Deborah Birx açıklama yaptı. Geçen ay ekonomiyi tamamen yeniden açmak için “testte çığır açacak bir yeniliğe sahip olmamız gerektiğini” söyledi.

Test sıkıntısı ABD ‘nin ülkede yaklaşık 74.000 kişiyi öldüren ve 1.2 milyondan fazla enfekte olan Covid-19 salgınına verdiği mücadeleyi kısıtlıyor. Nisan ayında NIH, akademi ve iş dünyasında yeni test teknolojilerinin geliştirilmesini finanse etmeyi ve yaz sonuna kadar piyasaya çıkarmayı açıkladı.

Hızlı Teşhis Kiti (RADx) adı verilen proje, toplam 1.5 milyar dolarlık federal desteğe sahip ve aynı zamanda test teknolojileri üzerine devam eden NIH araştırmalarına yatırım yapacak.

ABD Covid-19

Nisan ayında yayınlanan bir Harvard Üniversitesi araştırması, ABD ‘nin ekonomiyi tamamen yeniden açmak için günde 20 milyon test gerçekleştirme kapasitesine ihtiyaç duyabileceğini söyledi. Test sonuçlarını izleyen gönüllü bir grup olan Covid İzleme Projesi’ne göre ülkede bugüne kadar toplam yaklaşık 7,8 milyon test gerçekleştirildi.

Senato; Sağlık, Eğitim, İşgücü ve Emeklilik Komitesi’nin ev sahipliğinde yapılan görüşmede Covid-19 testi üzerinde duruldu. Senatoda bulunanlar arasında Biyomedikal İleri Araştırma ve Geliştirme Kurumu Müdür Yardımcısı Collins ve Gary Disbrow da vardı.

NIH ayrıca, Nisan ayında ilaç üreticilerinin en umut verici aşılara ve tedavilere öncelik vermelerine ve klinik denemeler ile düzenleyici onaylarlın hızlandırmasına yardımcı olma planlarını açıkladı.

ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı’nın bir bölümü olan Biyomedikal İleri Araştırma ve Geliştirme Kurumu (BARDA), aşı ve terapilerin geliştirilmesine yardımcı olmak için ilaç üreticileri ve kar amacı gütmeyen kuruluşlarla da çalışmaktadır.

Şu anda, Covid-19 enfeksiyonlarını önlemek için onaylanmış aşı yoktur. ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Gilead Science Inc’in hastalar üzerinde antiviral ilaç remdesivirinin kullanımı için acil onay vermesine rağmen, hastalıkla mücadele etmek için henüz bir tedavi geliştirilmemiştir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu