Dünya

ABD başkanlık seçiminde sayım devam ediyor: İşte son durum

ABD’de 59. başkanlık seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına nazaran, Demokrat aday Joe Biden, Wisconsin ve Michigan’ı kazanarak delege sayısını 264’e yükseltti. Cumhuriyetçi Donald Trump ise 214 delegede kaldı. Biden’in başkanlığını ilan edebilmesi için 6 delegeye daha muhtaçlığı var.

Hala toplam 71 seçici delegeyi temsil eden Pensilvanya, Kuzey Carolina, Georgia, Arizona, Nevada ve Alaska eyaletlerinde seçim sonuçları netleşmiş değil.

ABD’de seçim bilmecesi

Pensilvanya’da ve Georgia’da fark kapanıyor

71 delegeyi temsil eden 6 eyalette oy sayımları devam ediyor. Sayımların bu kadar uzun sürmesi ve yavaş ilerlemesinin nedeni olarak posta yoluyla kullanılan oylar gösteriliyor. Geçtiğimiz saatlerde Cumhuriyetçi aday Trump, posta yoluyla gönderilen oyların sayılmaması gerektiğini söylerken, Demokrat Biden ise “Tüm oylar sayılmalı” dedi.

6 eyalet içerisinde 20 delegeye sahip Pensilvanya en kritik seçim bölgesi olarak öne çıkıyor. Pensilvanya’da seçim yarışını oyların sayılmaya başlamasından itibaren Trump açık orta farkla önde götürüyordu. Postayla gelen oyların sayılması ise işleri değiştirdi ve oyların yüzde 95’inin sayıldığı eyalette Biden farkı yüzde 0,3’e kadar indirdi. Oyların yüzde 99 oranında sayıldığı Georgia eyaletindeyse iki adayın oy oranları eşitlendi. Eyalette Trump yarışı 1237 oy farkıyla önde götürüyor.

Sonuçların şimdi netleşmediği Pensilvanya (20 delege), Kuzey Carolina (15),  Georgia (16) ve Alaska’da (3) Trump önde götürüyor. Oy sayımının devam ettiği ve Biden’ın önde olduğu yerler ise Arizona ve Nevada. Amerikan AP haber ajansı, Arizona’yı Biden’in kazandığını açıklamıştı. 6 delegeye sahip olan Nevada eyaletindeyse oyların yüzde 84’ü sayılırken Biden, yüzde 0,9’luk avantaja sahip.

Michigan’daki yarışı Trump uzun mühlet önde götürmesine karşın son sayımlarda Biden’in gerisine düştü. 16 delegeye sahip Michigan’da Biden, Trump’ı geride bıraktı. Eyalette yüzde 2,7 fark ile Biden yarışı kazanan isim oldu. Kritik ehemmiyetteki Wisconsin eyaletini de kazanan Joe Biden, 10 delegeyi hanesine yazdırdı.

Biden: Kazanacağımızdan hiç kuşkum yok

ABD başkanlığı yarışının Demokrat adayı Joe Biden, seçimleri kazanacağından hiç kuşku duymadığını belirterek, destekçilerinden sakin kalmasını istedi.

Biden, lider yardımcısı adayı Kamala Harris ile Delaware eyaletinde ikinci defa açıklamalarda bulundu.

ABD’de oyun kutsal olduğunu ve her oyun sayılması gerektiğini vurgulayan Biden, ”Gidişattan umutluyum, sayım bittiğinde Senatör Harris ile kazanacağımızdan hiç kuşkum yok. Bu yüzden herkesten sakin kalmasını istiyorum. Süreç işliyor, sayım tamamlanacak ve çok kısa müddette sonucu öğreneceğiz.” dedi.

Mahkemeden Michigan ve Georgia kararı

Oy sayımlarına ait usulsüzlük olduğu savıyla eyalet mahkemelerine başvuran Cumhuriyetçilerin dava talepleri kabul edilmedi.

Sabah saatlerinde hem Michigan hem de Georgia eyalet mahkemelerinde “seçimlerde hile olduğu” gerekçesiyle başvuran Trump’ın hukukçuları, mahkemelerden eli boş döndü.

Her iki eyaletteki mahkemelerde de “seçimlerde usulsüzlük olduğuna ilişkin” ortaya konan savların kâfi kanıt teşkil etmediğine yönelik kararlar çıktı.

Öte yandan kritik eyaletlerden Pensilvanya’da dava açan Cumhuriyetçiler, Philadelphia kentindeki mahkeme, Cumhuriyetçi Partili isimlerin de seçim sayım merkezlerine girmelerine hükmetmişti.

Trump: Biden’in kazandığını açıkladığı yerlerde dava açacağız

Demokrat lider adayı Joe Biden’ın Kampanya Danışmanı Jen O’Malley Dillon’ın, şu anda kritik değerde olan Pensilvanya’da ve Nevada eyaletlerinde seçimleri kazandıklarını açıklamasının akabinde Trump’tan reaksiyon geldi.

ABD Lideri Donald Trump, rakibi Joe Biden grubunun Nevada ve Pensilvanya’da seçimleri kazandıklarını açıklaması üzerine, “Biden’ın kazandıklarını açıkladığı yerlerde usulsüzlük nedeniyle dava açacağız.” açıklamasında bulundu.

Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Biden’ın kazandıklarını açıkladığı yerlerde seçimlerde usulsüzlük nedeniyle dava açacağız. Elimizde çok fazla kanıt var. Yalnızca medyaya bakın. Biz bu seçimleri kazanacağız. Evvel Amerika.” tabirini kullandı.

Trump’ın grubundan Nevada’da “sayım durdurulsun” talebi

Cumhuriyetçi lider adayı Donald Trump’ın seçim kampanya grubu, Nevada eyaletindeki oylarda usulsüzlükler tespit ettiklerini, oy sayma süreçlerinin bir müddetliğine durdurulması için dava açtıklarını belirtti.

Trump’ın seçim kampanyası takımından eski Nevada Başsavcısı Adam Laxalt, postayla gönderilen oylarda önemli usulsüzlükler tespit ettiklerini belirterek, “Bugün bizi imzaları denetim etmemiz için müşahede heyetine almıyorlar. Son günlerde eyalette kullanılan oylar ile ilgili usulsüzlükler konusunda ihbarlar aldık. Meyyit bireylerin ve eyaletten taşınan binlerce kişinin ismine oy pusulaları gönderildiğine inanıyoruz.” tabirini kullandı.

Hangi eyalette kim kazandı?

Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın kazandığı eyaletler: Kentucky, Indiana, Oklahoma, Alabama, Arkansas, Güney Dakota, Güney Carolina, Nebraska, Tennessee, Missouri, West Virginia, Utah, Wyoming, Kuzey Dakota, Kansas, Ohio, Idaho, Louisiana, Mississippi, Texas, Montana, Iowa, Florida

Demokrat aday Joe Biden’ın kazandığı eyaletler: Vermont, Massachusetts, Delaware, Maryland, New York, New Jersey, Illinois, Colorado, Connecticut, New Mexico, California, Oregon, Washington, New Hampshire, Virginia, Rhode Island, Minnesota, Hawaii, Wisconsin, Michigan.

Salıncak eyaletlerde sayım devam ediyor

Sayımın devam ettiği salıncak eyaletlerde son durum

Trump’ın takımından 3 eyalette itiraz

Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın seçim kampanya takımı, seçim yarışının baş başa sona erdiği Wisconsin eyaletinde oyların tekrar sayılmasını talep edeceklerini, Michigan ve Pensilvanya eyaletinde ise oy sayım süreçlerinin durdurulması için mahkemeye başvurduklarını açıkladı.

Trump’ın kampanya menajeri Bill Stepien, yaptığı açıklamada, Wisconsin eyaletinin kimi bölgelerindeki oyların geçerliliğinden kuşkulu olduklarını savundu. Stepien, Michigan eyaletinde, oy pusulalarının sayım süreçlerini gözlemlemek için kendilerine erişim sağlanmadığını münasebet göstererek, oy sayım süreçlerinin durdurulması için eyalet mahkemesinde dava açtıklarını duyurdu.

Öte yandan Pensilvanya’da da oy sayım süreçlerinin durdurulması talebinde bulunuldu.

Biden, Amerikan tarihinin en fazla oy alan adayı oldu

150 milyondan fazla oyun kullanıldığı seçimde Demokrat aday Joe Biden 73 milyonu geçen oyla Amerikan tarihinin en fazla oy alan lider adayı oldu ve eski lider Barack Obama’nın rekorunu geliştirdi.

Obama, 2008 seçimlerinde aldığı 69,4 milyon oyla rekor kırmıştı.

Obama’nın rekorunu geçmesi beklenen ABD Lideri Donald Trump ise 69 milyon oyu geçti.

1900’den bu yana en yüksek iştirak oranı

Başkanlık seçimlerinde oylama bilgilerini derleyen internet sitesi “ABD Seçimler Projesi” yöneticisi Florida Üniversitesinden seçim uzmanı Profesör Michael McDonald, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, birinci belirlemelere nazaran seçimlerde 160 milyon oy kullanıldığını kaydetti.

Bu oranın ülkedeki seçmen kitlesinin yüzde 66,9’una denk geldiğine dikkati çeken McDonald, “Bu bir yazım yanlışı değil. 2020 başkanlık seçimi, 120 yılın en yüksek iştirak oranına sahip oldu.” tabirini kullandı.

İşte eyaletlerde seçim sonuçları

ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde Demokrat Joe Biden Vermont, Cumhuriyetçi Donald Trump ise Kentucky eyaletini kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayınladığı resmi olmayan sonuçlara nazaran ABD Lideri Trump, Kentucky’deki oyların yüzde 53,7’sini elde etti.

Hala oy sayımının devam ettiği eyalette yüzde 53,7 oy oranına ulaşan Trump, yüzde 44,8 oy oranında kalan Biden’a üstünlük sağlayarak seçimleri kazandı.

Vermont’ta ise yüzde 62,7 oy oranına ulaşan Biden, yüzde 37,3 oy oranında kalan Trump’ı geride bırakarak eyalette ipi göğüsleyen isim oldu.

Bu sonuçla Trump, Kentucky’de 8 delegeyi, Biden ise Vermont’ta 3 delegeyi hanesine yazdırdı.

West Virginia eyaletini Trump, Virginia’yı ise Biden kazandı

West Virginia eyaletinde Cumhuriyetçi Donald Trump, Virginia eyaletinde Demokrat Joe Biden kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayınladığı resmi olmayan seçim sonuçlara nazaran ABD Lideri Trump, West Virginia eyaletinde rakibi Biden’i yendi.

Trump, 2016 yılında da West Virginia eyaletinde rakibi Hillary Clinton’ı yenmişti. West Virginia’yı kazanan son Demokrat 1996’da Bill Clinton olmuştu.

Virginia eyaletinde ise Demokrat lider adayı Joe Biden seçimi kazandı. 2016 yılında da Virginia’da Demokrat aday Hillary Clinton kazanmıştı.

Trump, West Virginia’da 5 delege kazanırken, Biden ise Virginia’da 13 delegeyi hanesine yazdırmış oldu.

Trump Mississippi’yi, Biden Massachusetts’i kazandı

Cumhuriyetçi Donald Trump Mississippi, Demokrat Joe Biden ise Massachusetts eyaletini kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayınladığı resmi olmayan sonuçlara nazaran ABD Lideri Trump, Mississippi’deki oyların çoğunluğunu elde etti.

Hala oy sayımının devam ettiği eyalette Trump, Demokrat rakibi Biden’ı geride bırakarak oyların çoğunluğunu ve 6 delegeyi kazanmayı garantiledi.

Öte yandan Biden, Massachusetts eyaletindeki oyların çoğunluğunu elde etti ve eyaletteki 11 delegeyi kazandı.

Bu sonuçlarla Trump toplam 19, Biden ise toplam 28 delegeye ulaştı.

Alabama’yı Trump, Delaware ve Illinois’ı Biden kazandı

ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde Alabama eyaletinde Cumhuriyetçi Donald Trump, Delaware ve Illinois eyaletlerinde ise Demokrat Joe Biden kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlara nazaran, ABD Lideri Trump, Alabama eyaletinde rakibi Biden’i yendi.

Trump, 2016 başkanlık seçimlerinde de Alabama eyaletinde rakibi Hillary Clinton’ı yenmişti.

Öteki taraftan Delaware ve Illinois eyaletlerinde ise Demokrat lider adayı Joe Biden seçimi kazandı.

Her iki eyaleti 2016 yılında da Demokrat aday Hillary Clinton kazanmıştı.

Trump, Alabama’da 9 delege kazanırken, Biden ise Delaware’de 3, Illinois’de 20 delegeyi hanesine yazdırmış oldu.

Trump Güney Carolina ve Oklahoma’yı kazandı

ABD Lideri ve Cumhuriyetçi aday Donald Trump, Güney Carolina ve Oklahoma eyaletlerinde kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayınladığı resmi olmayan birinci sonuçlara nazaran Trump, kelam konusu eyaletlerde Demokrat aday Joe Biden’ı geride bıraktı.

Bu sonuçla Trump, Güney Carolina’da 9, Oklahoma’da ise 7 delegeyi hanesine yazdırdı.

Trump Tennessee’de, Biden New Jersey’de kazandı

ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Donald Trump, Tennessee eyaletinde, Demokrat Joe Biden New Jersey eyaletinde kazandı.

ABD Lideri Trump, Tennessee eyaletinde de rakibi Biden’i yendi.

Trump, Tennessee’de 11 delege kazanmış oldu.

Türklerin ağır olarak yaşadığı New Jersey eyaletinde ise Demokrat lider adayı Joe Biden seçimi kazanarak 14 delegeyi hanesine yazdırdı.

Trump Indiana’da, Biden Maryland’da kazandı

Cumhuriyetçi aday Donald Trump Indiana’da, Demokrat aday Joe Biden Maryland’da kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayınladığı resmi olmayan birinci sonuçlara nazaran Trump, Indiana’da Demokrat rakibi Joe Biden’ı geride bıraktı.

Biden ise Maryland eyaletinde oyların çoğunluğunu alarak ipi göğüsledi.

Bu sonuçla Trump, Indiana’da 11 delege kazanırken, Biden da Maryland’da hanesine 10 delege yazdırdı.

Trump, Güney ve Kuzey Dakota, Wyoming, Nebraska ve Louisiana eyaletlerini kazandı

ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde, Güney ve Kuzey Dakota, Wyoming, Nebraska ve Louisiana eyaletlerini Cumhuriyetçi Donald Trump kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlara nazaran, Trump Güney ve Kuzey Dakota, Wyoming, Nebraska ve Louisiana’da Biden’ı geride bıraktı.

Trump, Güney Dakota’da 3, Kuzey Dakota’da 3, Wyoming’de 3, Nebraska’da 5, Louisiana’da 8 olmak üzere 22 delege kazandı.

New York’u Biden aldı

ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde Demokrat Joe Biden, New York eyaletinde kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlarına nazaran, Demokrat aday Biden, New York eyaletinde rakibi Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ı geride bıraktı.

Biden, New York’ta 29 delege kazanmış oldu.

Connecticut, Colorado ve Washington DC’yi Biden, Arkansas’ı Trump kazandı

ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde Connecticut ve Colorado eyaletleri ile başşehir Washington DC’yi Demokrat Joe Biden, Arkansas eyaletini ise Cumhuriyetçi Donald Trump kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlarına nazaran Biden Connecticut ve Colorado eyaletleri ile başşehir Washington DC’de rakibi Trump’ı yendi.

2016 başkanlık seçimlerinde Hillary Clinton her iki eyalet ve Washington’da Trump’a karşı kazanmıştı.

Washington DC eyalet olmadığı için Kongre seçimlerine katılmazken başkanlık seçimine katılıyor.

Öbür taraftan Arkansas eyaletinde ise Trump seçimi kazandı.

Biden, Connecticut’ta 7, Colorado’da 9, Washington DC’de 3 delege kazanırken, Trump ise Arkansas’ta 6 delegeyi hanesine yazdırmış oldu.

Trump Kansas ve Missouri eyaletlerini kazandı

ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde, Kansas ve Missouri eyaletlerini Cumhuriyetçi Donald Trump kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlarına nazaran, Trump Kansas ve Missouri eyaletlerinde rakibi Demokrat Joe Biden’ı geride bıraktı.

Trump, Kansas’ta 6, Missouri’de 10 delege kazandı.

Washington’ı Biden, Utah’ı Trump kazandı

ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde Washington eyaletinde Demokrat aday Joe Biden, Utah eyaletinde ise Cumhuriyetçi Donald Trump kazandı.

Resmi olmayan seçim sonuçlarına nazaran, Biden Washington’da ABD Lideri Trump’ı geride bıraktı.

Biden, Washington’da 12 delege kazandı.

Trump ise Utah eyaletini alarak 6 delegeyi hanesine yazdırdı.

Biden, Rhode Island, Oregon, New Mexico ve New Hampshire’ı kazandı

Demokrat aday Joe Biden, Rhode Island, Oregon, New Mexico ve New Hampshire eyaletlerini kazandı.

Bu sonuçla Biden, New Hampshire ve Rhode Island’da 4’er, New Mexico’da 5 ve Oregon’da 7 delegeyi hanesine yazdırdı.

California eyaletini Biden kazandı

En çok delegeye sahip eyalet California’da ipi Demokratların lider adayı Joe Biden göğüsledi.

Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlara nazaran, Biden California’da rakibi Donald Trump’ı geride bıraktı.

Böylelikle Biden hanesine 55 delege yazdırmış oldu.

Cumhuriyetçi aday Donald Trump Ohio eyaletini kazandı

Kritik ehemmiyet taşıyan eyaletlerden Ohio’yu Cumhuriyetçi aday Donald Trump kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlara nazaran, Trump Ohio’da rakibi demokrat aday Joe Biden’ı geride bıraktı.

Böylelikle Trump, Ohio’dan 18 delegeyi hanesine yazdırmış oldu.

Biden Minnesota’yı, Trump Montana’yı kazandı

Minnesota eyaletinde Demokrat aday Joe Biden, Montana eyaletinde ise Cumhuriyetçi Donald Trump kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlarına nazaran, Biden Minnesota’da ABD Lideri Trump’ı geride bıraktı.

Montana’da ise Cumhuriyetçi Trump, Biden’ı geçerek ipi göğüsledi.

Bu sonuçlara nazaran Biden hanesine 10, Trump ise 3 delege daha eklemiş oldu.

Kritik kıymetteki Florida eyaletini Trump kazandı

ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde kritik ehemmiyetteki Florida eyaletini, ABD Lideri ve Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump kazandı.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan sonuçlara nazaran ABD Lideri Trump, Florida eyaletindeki oyların yaklaşık yüzde 51,3’ünü aldı.

Hala oy sayımının devam ettiği eyalette toplam oyların yüzde 96’sı sayılırken, yüzde 51,3 oy oranına ulaşan Trump, yüzde 47,8 oy oranında kalan Biden’a üstünlük sağlayarak eyaletteki seçimleri kazandı.

Bu sonuçla Biden’ı geride bırakan Trump, eyaletteki 29 delegeyi hanesine yazdırmış oldu.

Iowa ve Idaho’yu Trump, Hawaii’yi Biden kazandı

Iowa ve Idaho eyaletlerinde Cumhuriyetçi Donald Trump, Hawaii adalarını ise Demokrat Joe Biden kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlara nazaran, ABD Lideri Trump, Iowa ve Idaho eyaletlerinde rakibi Biden’i yendi.

Trump, 2016 başkanlık seçimlerinde de bu iki eyalette rakibi Hillary Clinton’ı mağlup etmişti.

Başka taraftan Hawaii adalarında ise Demokrat lider adayı Joe Biden seçimi kazandı.

Hawaii adalarını 2016 yılında da Demokrat aday Hillary Clinton kazanmıştı.

Trump, Iowa’da 6 ve Idaho’da 4 delege kazanırken, Biden ise Hawaii’de 4 delegeyi hanesine yazdırmış oldu.

Kritik eyaletlerden Texas’ı Trump kazandı

Kritik kıymet taşıyan Texas eyaletini Donald Trump kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlarına nazaran, ABD Lideri Donald Trump, Texas’ta Demokrat rakibi Biden’ı geride bıraktı.

Trump, Texas’ta 38 delege kazanarak, toplam delege sayısını 212’ye çıkardı. Biden ise 223 delege almış durumda bulunuyor.

Kritik ehemmiyetteki Arizona eyaletini Biden kazandı

Arizona eyaletini, Demokrat aday Joe Biden kazandı.

Biden, Arizona eyaletinde Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump’ı geride bıraktı.

Bu sonuçla Biden, Arizona’dan 11 delegeyi hanesine yazdırmış oldu.

Maine’yi Biden kazandı

Resmi olmayan seçim sonuçlara nazaran, Biden Maine’de rakibi Trump’ı geride bıraktı.

Bu sonuçla Biden, Maine’den 3 delegeyi hanesine yazdırmış oldu. Trump da bir delegenin sahibi oldu.

Wisconsin eyaletini Biden kazandı

Kritik kıymetteki Wisconsin eyaletini, Demokrat aday Joe Biden kazandı. Bu sonuçla Biden, Wisconsin’dan 10 delegeyi hanesine yazdırmış oldu.

İç Güvenlik Bakanlığı’ndan seçim teminatı

ABD İç Güvenlik Bakan Vekili Chad Wolf, 2016 seçiminde sıkça gündeme gelen yabancı ögelerin ABD seçimlerine tehdit oluşturduğuna dair bir delil olmadığını söyledi.

Wolf, Amerikalıların bu seçim sürecinde yabancı ülkelerin seçime müdahalesi konusunda tasalarının yersiz olduğunu belirterek, “Bu seçimlerde rastgele bir adayın oyları manipüle etmeyi başardığına dair ispat yok” sözlerini kullandı.

Wolf, seçim sonuçlarının alınması dahil sürecin uzun sürebileceği ikazında bulunarak bu şuurla hareket edilmesi gerektiğini kaydetti.

Salıncak eyaletler

Adayların lider seçilebilmesi için her eyaletin makul sayıda temsilciye sahip olduğu Seçiciler Heyeti’nde 270 oy alması gerekiyor.

Trump ülke genelinde daha az oy alsa bile iki adayın birbirine çok yakın olduğu salıncak eyaletleri kazanırsa tekrar lider seçilebilir.

Trump 2016 yılında yaklaşık 3 milyon daha az oy almasına karşın kimi salıncak eyaletlerde zafer kazandığı için rakibi Hillary Clinton’u mağlup etmeyi başarmıştı.

Anketlere nazaran Biden’in bugünkü seçimi kazanma ihtimali yüzde 90

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu