Dünya

ABD başkanlık seçiminde kritik saatler ! İşte son durum

ABD başkanlık seçiminde kritik saatler ! ABD’de 59. başkanlık seçimlerinin, Associated Press’in aktardığı ve resmi olmayan sonuçlarına nazaran, Demokrat aday Joe Biden, Wisconsin ve Michigan’ı kazanarak delege sayısını 264’e yükseltti. Cumhuriyetçi Donald Trump ise 214 delegede kaldı. Bu tabloya nazaran Biden’in başkanlığını ilan edebilmesi için 6 delegeye daha gereksinimi var.

270 delegeye ulaşacak adayın başkanlığını ilan edeceği seçimde, sayımın devam ettiği Pensilvanya, Kuzey Carolina, Georgia, Arizona, Nevada ve Alaska eyaletlerinde seçim sonuçları netleşmiş değil.

Georgia’dan sonra Pensilvanya’da da Biden öne geçti

Oyların yüzde 99 oranında sayıldığı 16 delegeye sahip Georgia eyaletinde Trump yarışı uzun vakit önde götürmesine karşın yapılan son sayımlarla Biden 4 binin üzerinde farkla öne geçti. Kritik ehemmiyette olan Pensilvanya’da da benzeri bir durum ortaya çıktı. Trump’ın açık orta farkla başladığı seçimde Biden, 20 delegeli eyalette yüzde 0,4 oy oranıyla öne geçti.

Kaynak: AP

Salıncak eyaletlerde sayım devam ediyor

Salıncak eyaletlerde son durum

Sonuçların şimdi netleşmediği, Kuzey Carolina (15 delege) ve Alaska’da (3 delege) seçimleri Trump önde götürüyor. Oy sayımının devam ettiği ve Biden’in önde olduğu eyaletler ise Pensilvanya (20 delege), Georgia (16), Arizona (11) ve Nevada (6). Amerikan AP haber ajansı, Arizona’yı Biden’in kazandığını açıklamıştı. 6 delegeye sahip olan Nevada eyaletindeyse oyların % 87’si sayılırken Biden, % 0,8’lik avantaja sahip.

Pensilvanya için Yüksek Mahkeme’ye başvuruldu

Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump’ın son en temel kadar önde götürdüğü, lakin posta oylarının tesiriyle Demokrat Joe Biden’in öne geçtiği Pensilvanya’daki oy sayımı yargıya taşındı.

3 Kasım’dan sonra seçim merkezlerine ulaşan posta oylarının sayılmaması için Yüksek Mahkeme’ye başvuran Cumhuriyetçi Parti, daha evvel eyalet mahkemesi tarafından alınan “6 Kasım’a kadar ulaşan posta oyları sayılır” halindeki kararın geçersiz sayılmasını istiyor.

Georgia’da oylar yine sayılacak

Her iki aday için de kritik değere sahip olan ve Demokrat Joe Biden’in az farkla öne geçtiği Georgia eyaletinde oylar yeninden sayılacak.

Georgia Eyalet Sekreteri Brad Raffensperger, yaklaşık 5 000 000 oy kullanıldığını ve adaylar ortasındaki oy farkının çok az olduğunu belirterek, oyların yine sayılacağını açıkladı.

Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar avantajlı

Temsilciler Meclisi seçimlerinde şu en temel kadar Demokratlar 214, Cumhuriyetçiler ise 194 sandalyeyi garantiledi. 28 sandalye için ise yarış hala sürüyor.

Mevcut tabloya bakıldığında Demokratların 8 sandalyede üstünlüğü olduğu ve böylece Temsilciler Meclisinin çoğunluğu için gerekli 218 sandalyeye ulaşarak, 222 sandalyeyi bulmaları öngörülüyor.

Yarışın netleşmediği 18 sandalyede Cumhuriyetçilerin çoğunluğu sürerken Louisien temel 5. Bölgede hiçbir adayın % 50 çoğunluğu bulmadığı ve burada bulunan sandalye için ocak ayında ikinci çeşit seçim yapılacağı öngörülüyor.

Senato’da yarış başabaş

100 sandalyeli Senatonun 35 üyesini belirlemek için yapılan seçimlerde Kuzey Carolina ve Alaska eyaletlerinde birer ve Georgia eyaletinde iki sandalye için yapılan seçimlerin sonucu şimdi netleşmedi.

Mevcut tabloya bakıldığında, hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar 48 koltuk kazandı. Kelam konusu 4 koltukta da yarışı Cumhuriyetçi adayların önde götürdüğü görülüyor. Bu durumda Cumhuriyetçilerin Senato’daki 6 senelik çoğunluğunu muhafazası ihtimali ortaya çıkıyor.

Öte yandan Georgia’daki iki sandalye için süren yarışta, seçimin ikinci cinse kalması bekleniyor. 3 adayın yarıştığı her iki koltuk için de şu an için hiçbir aday % 50 çoğunluğu yakalayamadı.

Trump: Milletimiz için savaşmaktan asla vazgeçmeyeceğim

Amerika Lideri Donald Trump, seçimlerle ilgili tüm hukuksal süreçlerin takipçisi olacağını belirterek, “Milletimiz için savaşmaktan asla vazgeçmeyeceğim.” açıklamasında bulundu.

Trump, seçim kampanyası aracılığı ile yapmış olduğu yazılı açıklamada, ülkede 3 Kasım Salı günü yapılan ve sonuçları hala açıklanmayan seçimler ile alakalı değerlendirmelerde bulundu.

Amerikan halkının tüm oy sayım ve seçimlerin neticesinin onaylanması sürecinde tam bir şeffaflığı hak ettiğini belirten Trump, “Artık bu durum tek bir seçimle ilgili değil. Bu tüm ülkenin seçim sürecinin güvenilirliği ile alakalı.” sözünü kullandı.

Trump açıklamasında, “Amerikan halkının, hükümetimize inancını sağlamak amacıyla bu süreçte tüm hukuksal tarafların takipçisi olacağız. Sizin ve milletimiz için savaşmaktan asla vazgeçmeyeceğim.” bildirisini verdi.

Biden: Kazen temelcağımızdan hiç kuşkum yok

Amerika başkanlığı yarışının Demokrat adayı Joe Biden, seçimleri kazen temelcağından hiç kuşku duymadığını belirterek, destekçilerinden sakin kalmasını istedi.

Biden, lider yardımcısı adayı Kamala Harris ile Delaware eyaletinde ikinci kere açıklama yaptı.

Amerika’da oyun kutsal olduğunu ve her oyun sayılması gerektiğini vurgulayan Biden, ”Gidişattan umutluyum, sayım bittiğinde Senatör Harris ile kazen temelcağımızdan hiç kuşkum yok. Bu %n herkesten sakin kalmasını istiyorum. Süreç işliyor, sayım tamamen temelcak ve çok kısa müddette sonucu öğreneceğiz.” dedi.

Trump’ın seçim takımı: Seçimler şimdi bitmedi

Georgia ve Pennsylvania’da sayım süreçleri devam ederken Joe Biden’in öne geçmesinin akabinde Trump’ın takımından açıklama geldi.

Grubun açıklamasında, “Seçimler şimdi bitmedi. Joe Biden’in seçimleri kazandığına dair yapılan kestirimler, şimdi oy sayım süreci bitmeyen 4 eyalete dayanıyor.” sözüne yer verildi.

Georgia’da oy sayım süreçlerinde usulsüzlük olduğu ve oyların yine sayılabileceğine işaret edilen açıklamada, Pennsylvania’da da usulsüzlükler olduğu ve Cumhuriyetçi üyelerin oy sayım süreçlerine gözlemci olarak katılmalarına müsaade verilmediği belirtildi.

Nevada’da ise yasa dışı kullanılmış pek çok oy tespit edildiğinin savunulduğu açıklamada, Trump’ın Arizona’da da kazen temelcağı belirtildi.

Açıklamada, “Biden, Beyaz Saray üstündeki geçersiz zaferi için bu eyaletlere güveniyor. Lakin seçim sonuçlandığında, Trump yine lider olacak.” değerlendirmesi yapıldı.

Hangi eyalette kim kazandı?

Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın kazandığı eyaletler: Kentucky, Indien temel, Oklahoma, Alabama, Arkansas, Güney Dakota, Güney Carolina, Nebraska, Tennessee, Missouri, West Virginia, Utah, Wyoming, Kuzey Dakota, Kansas, Ohio, Idaho, Louisien temel, Mississippi, Texas, Monten temel, Iowa, Florida.

Demokrat aday Joe Biden’ın kazandığı eyaletler: Vermont, Massachusetts, Delaware, Maryland, New York, New Jersey, Illinois, Colorado, Connecticut, New Mexico, California, Oregon, Washington, New Hampshire, Virginia, Rhode Island, Minnesota, Hawaii, Wisconsin, Michigan.

Biden, Amerikan tarihinin en fazla oy alan adayı oldu

150 milyondan fazla oyun kullanıldığı seçimde Demokrat aday Joe Biden 73 milyonu geçen oyla Amerikan tarihinin en fazla oy alan lider adayı oldu ve eski lider Barack Obama’nın rekorunu geliştirdi.

Obama, 2008 seçimlerinde aldığı 69,4 000 000 oyla rekor kırmıştı.

Obama’nın rekorunu geçmesi beklenen Amerika Lideri Donald Trump ise 69 milyon oyu geçti.

1900’den bu yana en yüksek iştirak oranı

Başkanlık seçimlerinde oylama bilgilerini derleyen web sitesi “Amerika Seçimler Projesi” yöneticisi Florida Üniversitesinden seçim uzmanı Profesör Michael McDonald, toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada, birinci belirlemelere nazaran seçimlerde 160 000 000 oy kullanıldığını kaydetti.

Bu oranın ülkedeki seçmen kitlesinin % 66,9’una denk geldiğine dikkat çeken McDonald, “Bu bir yazım yanılgısı değil. 2020 başkanlık seçimi, 120 senenin en yüksek iştirak oranına sahip oldu.” tabirini kullandı.

İşte eyaletlerde seçim sonuçları

Amerika’da 59. Başkanlık seçimlerinde Demokrat Joe Biden Vermont, Cumhuriyetçi Donald Trump ise Kentucky eyaletini kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayınını yaptığı fotoğrafı olmayan sonuçlara nazaran Amerika Lideri Trump, Kentucky’deki oyların % 53,7’sini elde etti.

Hala oy sayımının devam ettiği eyalette % 53,7 oy oranına ulaşan Trump, % 44,8 oy oranında kalan Biden’a üstünlük sağlayarak seçimleri kazandı.

Vermont’ta ise % 62,7 oy oranına ulaşan Biden, % 37,3 oy oranında kalan Trump’ı geride bırakarak eyalette ipi göğüsleyen isim oldu.

Bu sonuçla Trump, Kentucky’de 8 delegeyi, Biden ise Vermont’ta 3 delegeyi hanesine yazdırdı.

West Virginia eyaletini Trump, Virginia’yı ise Biden kazandı

West Virginia eyaletinde Cumhuriyetçi Donald Trump, Virginia eyaletinde Demokrat Joe Biden kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayınladığı resmi olmayan seçim sonuçlara nazaran ABD Lideri Trump, West Virginia eyaletinde rakibi Biden’i yendi.

Trump, 2016 yılında da West Virginia eyaletinde rakibi Hillary Clinton’ı yenmişti. West Virginia’yı kazanan son Demokrat 1996’da Bill Clinton olmuştu.

Virginia eyaletinde ise Demokrat lider adayı Joe Biden seçimi kazandı. 2016 yılında da Virginia’da Demokrat aday Hillary Clinton kazanmıştı.

Trump, West Virginia’da 5 delege kazanırken, Biden ise Virginia’da 13 delegeyi hanesine yazdırmış oldu.

Trump Mississippi’yi, Biden Massachusetts’i kazandı

Cumhuriyetçi Donald Trump Mississippi, Demokrat Joe Biden ise Massachusetts eyaletini kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayınladığı resmi olmayan sonuçlara nazaran ABD Lideri Trump, Mississippi’deki oyların çoğunluğunu elde etti.

Hala oy sayımının devam ettiği eyalette Trump, Demokrat rakibi Biden’ı geride bırakarak oyların çoğunluğunu ve 6 delegeyi kazanmayı garantiledi.

Öte yandan Biden, Massachusetts eyaletindeki oyların çoğunluğunu elde etti ve eyaletteki 11 delegeyi kazandı.

Bu sonuçlarla Trump toplam 19, Biden ise toplam 28 delegeye ulaştı.

Alabama’yı Trump, Delaware ve Illinois’ı Biden kazandı

ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde Alabama eyaletinde Cumhuriyetçi Donald Trump, Delaware ve Illinois eyaletlerinde ise Demokrat Joe Biden kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlara nazaran, ABD Lideri Trump, Alabama eyaletinde rakibi Biden’i yendi.

Trump, 2016 başkanlık seçimlerinde de Alabama eyaletinde rakibi Hillary Clinton’ı yenmişti.

Öteki taraftan Delaware ve Illinois eyaletlerinde ise Demokrat lider adayı Joe Biden seçimi kazandı.

Her iki eyaleti 2016 yılında da Demokrat aday Hillary Clinton kazanmıştı.

Trump, Alabama’da 9 delege kazanırken, Biden ise Delaware’de 3, Illinois’de 20 delegeyi hanesine yazdırmış oldu.

Trump Güney Carolina ve Oklahoma’yı kazandı

ABD Lideri ve Cumhuriyetçi aday Donald Trump, Güney Carolina ve Oklahoma eyaletlerinde kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayınladığı resmi olmayan birinci sonuçlara nazaran Trump, kelam konusu eyaletlerde Demokrat aday Joe Biden’ı geride bıraktı.

Bu sonuçla Trump, Güney Carolina’da 9, Oklahoma’da ise 7 delegeyi hanesine yazdırdı.

Trump Tennessee’de, Biden New Jersey’de kazandı

ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Donald Trump, Tennessee eyaletinde, Demokrat Joe Biden New Jersey eyaletinde kazandı.

ABD Lideri Trump, Tennessee eyaletinde de rakibi Biden’i yendi.

Trump, Tennessee’de 11 delege kazanmış oldu.

Türklerin ağır olarak yaşadığı New Jersey eyaletinde ise Demokrat lider adayı Joe Biden seçimi kazanarak 14 delegeyi hanesine yazdırdı.

Trump Indiana’da, Biden Maryland’da kazandı

Cumhuriyetçi aday Donald Trump Indiana’da, Demokrat aday Joe Biden Maryland’da kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayınladığı resmi olmayan birinci sonuçlara nazaran Trump, Indiana’da Demokrat rakibi Joe Biden’ı geride bıraktı.

Biden ise Maryland eyaletinde oyların çoğunluğunu alarak ipi göğüsledi.

Bu sonuçla Trump, Indiana’da 11 delege kazanırken, Biden da Maryland’da hanesine 10 delege yazdırdı.

Trump, Güney ve Kuzey Dakota, Wyoming, Nebraska ve Louisiana eyaletlerini kazandı

ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde, Güney ve Kuzey Dakota, Wyoming, Nebraska ve Louisiana eyaletlerini Cumhuriyetçi Donald Trump kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlara nazaran, Trump Güney ve Kuzey Dakota, Wyoming, Nebraska ve Louisiana’da Biden’ı geride bıraktı.

Trump, Güney Dakota’da 3, Kuzey Dakota’da 3, Wyoming’de 3, Nebraska’da 5, Louisiana’da 8 olmak üzere 22 delege kazandı.

New York’u Biden aldı

ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde Demokrat Joe Biden, New York eyaletinde kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlarına nazaran, Demokrat aday Biden, New York eyaletinde rakibi Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ı geride bıraktı.

Biden, New York’ta 29 delege kazanmış oldu.

Connecticut, Colorado ve Washington DC’yi Biden, Arkansas’ı Trump kazandı

ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde Connecticut ve Colorado eyaletleri ile başşehir Washington DC’yi Demokrat Joe Biden, Arkansas eyaletini ise Cumhuriyetçi Donald Trump kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlarına nazaran Biden Connecticut ve Colorado eyaletleri ile başşehir Washington DC’de rakibi Trump’ı yendi.

2016 başkanlık seçimlerinde Hillary Clinton her iki eyalet ve Washington’da Trump’a karşı kazanmıştı.

Washington DC eyalet olmadığı için Kongre seçimlerine katılmazken başkanlık seçimine katılıyor.

Öteki taraftan Arkansas eyaletinde ise Trump seçimi kazandı.

Biden, Connecticut’ta 7, Colorado’da 9, Washington DC’de 3 delege kazanırken, Trump ise Arkansas’ta 6 delegeyi hanesine yazdırmış oldu.

Trump Kansas ve Missouri eyaletlerini kazandı

ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde, Kansas ve Missouri eyaletlerini Cumhuriyetçi Donald Trump kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlarına nazaran, Trump Kansas ve Missouri eyaletlerinde rakibi Demokrat Joe Biden’ı geride bıraktı.

Trump, Kansas’ta 6, Missouri’de 10 delege kazandı.

Washington’ı Biden, Utah’ı Trump kazandı

ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde Washington eyaletinde Demokrat aday Joe Biden, Utah eyaletinde ise Cumhuriyetçi Donald Trump kazandı.

Resmi olmayan seçim sonuçlarına nazaran, Biden Washington’da ABD Lideri Trump’ı geride bıraktı.

Biden, Washington’da 12 delege kazandı.

Trump ise Utah eyaletini alarak 6 delegeyi hanesine yazdırdı.

Biden, Rhode Island, Oregon, New Mexico ve New Hampshire’ı kazandı

Demokrat aday Joe Biden, Rhode Island, Oregon, New Mexico ve New Hampshire eyaletlerini kazandı.

Bu sonuçla Biden, New Hampshire ve Rhode Island’da 4’er, New Mexico’da 5 ve Oregon’da 7 delegeyi hanesine yazdırdı.

California eyaletini Biden kazandı

En çok delegeye sahip eyalet California’da ipi Demokratların lider adayı Joe Biden göğüsledi.

Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlara nazaran, Biden California’da rakibi Donald Trump’ı geride bıraktı.

Böylelikle Biden hanesine 55 delege yazdırmış oldu.

Cumhuriyetçi aday Donald Trump Ohio eyaletini kazandı

Kritik kıymet taşıyan eyaletlerden Ohio’yu Cumhuriyetçi aday Donald Trump kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlara nazaran, Trump Ohio’da rakibi demokrat aday Joe Biden’ı geride bıraktı.

Böylelikle Trump, Ohio’dan 18 delegeyi hanesine yazdırmış oldu.

Biden Minnesota’yı, Trump Montana’yı kazandı

Minnesota eyaletinde Demokrat aday Joe Biden, Montana eyaletinde ise Cumhuriyetçi Donald Trump kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlarına nazaran, Biden Minnesota’da ABD Lideri Trump’ı geride bıraktı.

Montana’da ise Cumhuriyetçi Trump, Biden’ı geçerek ipi göğüsledi.

Bu sonuçlara nazaran Biden hanesine 10, Trump ise 3 delege daha eklemiş oldu.

Kritik değerdeki Florida eyaletini Trump kazandı

ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde kritik ehemmiyetteki Florida eyaletini, ABD Lideri ve Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump kazandı.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan sonuçlara nazaran ABD Lideri Trump, Florida eyaletindeki oyların yaklaşık yüzde 51,3’ünü aldı.

Hala oy sayımının devam ettiği eyalette toplam oyların yüzde 96’sı sayılırken, yüzde 51,3 oy oranına ulaşan Trump, yüzde 47,8 oy oranında kalan Biden’a üstünlük sağlayarak eyaletteki seçimleri kazandı.

Bu sonuçla Biden’ı geride bırakan Trump, eyaletteki 29 delegeyi hanesine yazdırmış oldu.

Iowa ve Idaho’yu Trump, Hawaii’yi Biden kazandı

Iowa ve Idaho eyaletlerinde Cumhuriyetçi Donald Trump, Hawaii adalarını ise Demokrat Joe Biden kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlara nazaran, ABD Lideri Trump, Iowa ve Idaho eyaletlerinde rakibi Biden’i yendi.

Trump, 2016 başkanlık seçimlerinde de bu iki eyalette rakibi Hillary Clinton’ı mağlup etmişti.

Öteki taraftan Hawaii adalarında ise Demokrat lider adayı Joe Biden seçimi kazandı.

Hawaii adalarını 2016 yılında da Demokrat aday Hillary Clinton kazanmıştı.

Trump, Iowa’da 6 ve Idaho’da 4 delege kazanırken, Biden ise Hawaii’de 4 delegeyi hanesine yazdırmış oldu.

Kritik eyaletlerden Texas’ı Trump kazandı

Kritik kıymet taşıyan Texas eyaletini Donald Trump kazandı.

Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlarına nazaran, ABD Lideri Donald Trump, Texas’ta Demokrat rakibi Biden’ı geride bıraktı.

Trump, Texas’ta 38 delege kazanarak, toplam delege sayısını 212’ye çıkardı. Biden ise 223 delege almış durumda bulunuyor.

Kritik ehemmiyetteki Arizona eyaletini Biden kazandı

Arizona eyaletini, Demokrat aday Joe Biden kazandı.

Biden, Arizona eyaletinde Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump’ı geride bıraktı.

Bu sonuçla Biden, Arizona’dan 11 delegeyi hanesine yazdırmış oldu.

Maine’yi Biden kazandı

Resmi olmayan seçim sonuçlara nazaran, Biden Maine’de rakibi Trump’ı geride bıraktı.

Bu sonuçla Biden, Maine’den 3 delegeyi hanesine yazdırmış oldu. Trump da bir delegenin sahibi oldu.

Wisconsin eyaletini Biden kazandı

Kritik ehemmiyetteki Wisconsin eyaletini, Demokrat aday Joe Biden kazandı. Bu sonuçla Biden, Wisconsin’dan 10 delegeyi hanesine yazdırmış oldu.

Michigan ve Wisconsin’i Biden aldı

Michigan’daki yarışı Trump uzun mühlet önde götürmesine karşın son sayımlarda Biden’in gerisine düştü. 16 delegeye sahip Michigan’da Biden, Trump’ı geride bıraktı. Eyalette yüzde 2,7 fark ile Biden yarışı kazanan isim oldu. Kritik değerdeki Wisconsin eyaletini de kazanan Joe Biden, 10 delegeyi hanesine yazdırdı.

İç Güvenlik Bakanlığı’ndan seçim garantisi

ABD İç Güvenlik Bakan Vekili Chad Wolf, 2016 seçiminde sıkça gündeme gelen yabancı ögelerin ABD seçimlerine tehdit oluşturduğuna dair bir delil olmadığını söyledi.

Wolf, Amerikalıların bu seçim sürecinde yabancı ülkelerin seçime müdahalesi konusunda telaşlarının yersiz olduğunu belirterek, “Bu seçimlerde rastgele bir adayın oyları manipüle etmeyi başardığına dair ispat yok” tabirlerini kullandı.

Wolf, seçim sonuçlarının alınması dahil sürecin uzun sürebileceği ikazında bulunarak bu şuurla hareket edilmesi gerektiğini kaydetti.

Salıncak eyaletler

Adayların lider seçilebilmesi için her eyaletin makul sayıda temsilciye sahip olduğu Seçiciler Konseyi’nde 270 oy alması gerekiyor.

Trump ülke genelinde daha az oy alsa bile iki adayın birbirine çok yakın olduğu salıncak eyaletleri kazanırsa tekrar lider seçilebilir.

Trump 2016 yılında yaklaşık 3 milyon daha az oy almasına karşın birtakım salıncak eyaletlerde zafer kazandığı için rakibi Hillary Clinton’u mağlup etmeyi başarmıştı.

ABD Lideri Trump: Seçim süreci yüksek mahkemede bitebilir

ABD’de seçim bilmecesi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu