Dünya

ABD, BAE’ye F-35 ve MQ-9B SİHA satışını onayladı

ABD’de başkanlık seçimini kaybeden Donald Trump idaresi, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile yakın bağlarını sürdürmeye devam ediyor.

Son olarak İsrail ve BAE ortasında imzalanan olağanlaşma muahedesine öncülük eden ABD, BAE’ye yapılacak silah satışına onay verdi.

Mevzuya ait açıklamayı ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yaptı.

“SATIŞ İÇİN ONAY VERDİM”

Pompeo, yaptığı yazılı açıklamada, “Bugün Kongre’ye, BAE’ye 10,4 milyar dolar bedelinde 50 adet F-35A Lightening II uçağı, 2,97 milyar dolara 18 adete kadar MQ-9B insansız hava araçları ve 10 milyar dolar pahasında havadan havaya, havadan karaya füze mühimmatı satışına onay verme niyetimizi bildirmeleri konusunda Bakanlığa talimat verdim.” tabirlerini kullandı.

“STRATEJİK İSTİKRARLARI DEĞİŞTİRECEK TARİHİ FIRSAT”

BAE’nin İsrail ile olağanlaşma mutabakatı imzalamasının bölgedeki stratejik istikrarları değiştirecek tarihi bir fırsat olduğuna işaret eden Pompeo, başta İran olmak üzere, ABD’nin hasımlarının kelam konusu olağanlaşma sürecini durdurmaya çalışacağını sav etti.

Pompeo,  “Bu teklif edilen satış BAE’yi çok daha kabiliyetli kılacak ve İsrail’in niteliksel üstünlüğü vaadiyle büsbütün dengeli bir halde BAE’yi ABD ortakları ile ortak çalışır bir noktaya getirecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Pompeo açıklamasında, bugün onay verilen satışı, 1979’da İsrail ile Mısır ortasında kalıcı bir barış için imzalanan Kamp David Mutabakatı’ndan sonra ABD’nin Mısır ile kurduğu askeri iş birliğine benzetmesi dikkati çekti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu