Dünya

ABD, BAE’ye F-35 satışına onay verdi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, toplam 23,37 milyar dolar kıymetinde F-35 uçakları, MQ-9B tipi silahlı insansız hava aracı (SİHA) ve havadan havaya, havadan karaya füze mühimmatının Birleşik Arap Emirliklerine (BAE) satışına onay verdiğini açıkladı.

Pompeo, yaptığı yazılı açıklamada, “Bugün Kongre’ye, BAE’ye 10,4 milyar dolar kıymetinde 50 adet F-35A Lightening II uçağı, 2,97 milyar dolara 18 adete kadar MQ-9B insansız hava araçları ve 10 milyar dolar kıymetinde havadan havaya, havadan karaya füze mühimmatı satışına onay verme niyetimizi bildirmeleri konusunda Bakanlığa talimat verdim.” tabirlerini kullandı.

BAE’nin İsrail ile olağanlaşma muahedesi imzalamasının bölgedeki stratejik istikrarları değiştirecek tarihi bir fırsat olduğuna işaret eden Pompeo, başta İran olmak üzere, ABD’nin hasımlarının kelam konusu olağanlaşma sürecini durdurmaya çalışacağını tez etti.

“Bu satış BAE’yi ABD ortakları ile ortak çalışır bir noktaya getirecektir”

Pompeo, “Bu teklif edilen satış BAE’yi çok daha kabiliyetli kılacak ve İsrail’in niteliksel üstünlüğü vaadiyle büsbütün dengeli bir halde BAE’yi ABD ortakları ile ortak çalışır bir noktaya getirecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Pompeo açıklamasında, bugün onay verilen satışı, 1979’da İsrail ile Mısır ortasında kalıcı bir barış için imzalanan Kamp David Mutabakatı’ndan sonra ABD’nin Mısır ile kurduğu askeri iş birliğine benzetmesi dikkati çekti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu