Dünya

ABD, askıya alınan Filistin yardımlarını tekrar başlatıyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı yazılı açıklamada, “Kongre ile çalışarak ABD’nin Filistin halkına yönelik ekonomik kalkınma ve insani yardımlarını tekrar başlatmayı planladığımızı duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz.” sözünü kullandı.

Bakan Blinken, başlatılacak bu yardım paketine, Gazze Şeridi ve Batı Şeria’nın kalkınması için 75 milyon dolar, ABD Milletlerarası Kalkınma Ajansının (USAID) programları için 10 milyon dolar ve Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) programları için 150 milyon dolarlık takviyelerin de dahil olduğuna dikkati çekti.

COVID-19 salgınının tesirini azaltmak üzere Filistin’deki orta ve küçük ölçekli teşebbüsçüler için de birtakım yardımların olacağını tabir eden Blinken, bu yardımların bir kısmının da Doğu Kudüs Hastane Ağı’na yapılacağını kaydetti.

Bu fonun geçen ay açıklanan 15 milyon dolarlık COVID-19 yardımına ek olacağına işaret eden Blinken, ABD’nin UNRWA hizmetlerine yönelik yardımlarına ait ise şu tabirleri kullandı:

“ABD, UNRWA’nın Lübnan, Ürdün, Suriye, Batı Şeria ve Gazze de olmak üzere 5 operasyon alanına umut ve istikrar getirmek üzere 500 bin kız ve erkek çocuğun eğitimi dahil UNRWA hizmetlerine dayanağını de yine başlatacaktır. UNRWA’ya verilecek fon tıpkı vakitte sıhhat, ilaç ve tıbbi materyal ile COVID-19’dan etkilenen ailelere nakit ve besin yardımları üzere kritik COVID-19 yardımlarını da içerecektir.”

ABD’nin Filistin halkına sağladığı yardımların ülke menfaatlerine uygun olduğuna işaret eden Blinken, bu yardımların Filistin’de ekonomik kalkınmaya katkı sağladığını, bölgede güvenlik uyumu ve istikrar oluşturacağını kaydetti.

Ülkesinin iki devletli tahlil için bölgede hem İsraillilere hem de Filistinlilere dayanak vermeye kararlı olduğunu belirten Blinken, “ABD, öteki bağışçılara da İsrailliler ile Filistinlilere tıpkı halde istikrar ve refah sağlama amacına hizmet eden faaliyet ve programlara dayanak verme konusunda teşvik ediyor.” tabirini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu