Dünya

AB, Pfizer ve BioNTech ile korona aşısının alımı için 4’üncü mukaveleyi yaptı

Avrupa Birliği (AB) Kurulu, koronavirüs aşısı alımı için 4’üncü mukavelenin Pfizer ve BioNTech ile yapıldığını açıkladı.

Aşının inançlı ve tesirli olduğunun kanıtlanmasının akabinde AB üyesi ülkelerin Pfizer ve BioNTech’in geliştirmekte olduğu aşıdan 200 milyon doz alacakları belirtilen açıklamada, 100 milyon doz ek aşı alım seçeneğinin de mukavelede yer aldığı kaydedildi.

SATIN ALMA GÖRÜŞMELERİ YAPILIYOR

Açıklamada, AB’nin misal aşı alım kontratlarını AstraZeneca, Sanofi-GSK ve Johnson and Johnson ile de imzaladığı anımsatılarak,  CureVac ve Moderna  firmaları ile de aşı satın alma görüşmelerinin yapıldığı söz edildi.

Pfizer ve BioNTech, bahisle ilgili açıklamasında, gerekli onayların alınması halinde aşının 2020 sonundan itibaren dağıtımına başlayabileceklerini bildirdi.

1,3 MİLYAR DOZ AŞI ÜRETİMİ

AB ülkelerine sağlanacak aşının BioNTech’in Almanya’daki ve Pfizer’in Belçika’daki  tesislerinde üretileceği, şirketin 2021’de toplam 1,3 milyar doz aşı üretimi yapmayı beklediği kaydedildi.

Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in koronavirüse karşı geliştirmekte olduğu potansiyel aşının virüse karşı yüzde 90’dan fazla tesirli olduğu bildirilmişti.

Aşı adayının 6 ülkede 43 bin 538 kişi üzerinde test edildiği, denemelerde şimdiye kadar önemli bir güvenlik telaşı ortaya çıkmadığı duyurulmuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu