Dünya

AB kurumlarından bütçe ve kurtarma fonu uzlaşısı

Avrupa Birliği (AB) kurumları, koronavirüsün ekonomik sonuçlarıyla gayret için hazırlanan 750 milyar euroluk kurtarma programı ve 1 trilyon euronun üzerinde bütçe konusunda uzlaştı.

AB Kurulu, Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB periyot lideri Almanya ortasında kurtarma programı ve AB’nin 2021-2027’deki bütçesi konusunda yapılan müzakerelerde siyasi uzlaşı sağlandığını açıkladı.

Açıklamada, kelam konusu müzakerelerin ağustostan beri devam ettiği anımsatılarak, gelecekteki bütçenin 1 trilyon 74,3 milyar euro, kurtarma programının 750 milyar euro olmak üzere toplam paketin 1 trilyon 824,3 milyar euro olarak belirlendiği kaydedildi.

AP talepleri doğrultusunda bütçeden araştırma, sıhhat ve eğitim programlarına 15 milyar euro ek kaynak sağlandığına dikkatin çekildiği açıklamada, bütçedeki öz kaynakların artırılması için de bir yol haritası belirlendiği tabir edildi.

Açıklamada, uzlaşılan paketin onay için AB üyesi ülkelere gönderileceğine işaret edildi.

Süreç nasıl işledi?

AB üyesi 27 ülkenin başkanı, temmuz ayında salgının ekonomik sonuçlarıyla gayret için hazırlanan 750 milyar euroluk kurtarma programı ve 1 trilyon euronun üzerindeki AB’nin 2021-2027’deki bütçesini içeren pakette uzlaşı sağlamıştı.

AB’nin uzun devir bütçesinin yürürlüğe girmesi için AP tarafından onaylanması gerekiyordu. Bu nedenle AB Kurulu ve AP ortasında bütçe müzakereleri yapılıyordu.

AP bilhassa bütçede iklim müdafaa, dijitalleşme, sıhhat, gençlik, eğitim, araştırma ve göç alanlarına daha fazla kaynak ayrılmasını, bütçedeki öz kaynakların artırılmasını ve AB fonlarının hukukun üstünlüğü prensibine bağlanmasını talep ediyordu.

Kelam konusu AB fonlarının hukukun üstünlüğü prensibine bağlanmasına bilhassa Macaristan ile Polonya sıcak bakmıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu