DünyaSeyahat

AB Türkiye’yi Güvenilir Seyahat Listesine Almadı

Ankara AB’yi seyahat listesi ihmaline ilişkin ‘hata’yı düzeltmeye çağırıyor. AB tarafından açıklanan seyahatin güvenilir olduğu ülkelere ait son listede Türkiye yer almadı.

Türkiye Seyahat İçin Güvenli

Türkiye Seyahat İçin Güvenli

Türkiye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin listede bulunmaması hayal kırıklığı yaratıyor. Bu hatanın mümkün olan en kısa sürede düzeltilmesini bekliyoruz. Kararın objektif kriterler temelinde alınması gerekiyor.” Dedi.

Türkiye Çarşamba günü AB’ bloğunun güvenli koronavirüs seyahat ortakları listesinden çıkarmanın “yanlışlığını” düzeltmeye çağırdı ve bu hareket nedeniyle hayal kırıklığına uğradığını iletti.

20 Haziran Salı günü Brüksel’den yapılan açıklamada; seyahat için vatandaşlarının 1 Temmuz’dan itibaren AB’ye seyahat etmesine izin verecek kadar güvenli kabul edilen ülkeler listesine Avustralya ve Fas dahil 15 ülkeyi yayınladı.

Ancak ABD, Rusya ve Türkiye ile birlikte geriye kalan birçok ülke ile birlikte bu liste dışında kaldı.

Türkiye Bu Durumdan Çok Rahatsız

Türkiye Bu Durumdan Çok Rahatsız

Türkiye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin listede bulunmaması hayal kırıklığı yaratıyor.” Dedi.

Aksoy, “Bu hatanın mümkün olan en kısa sürede düzeltilmesini bekliyoruz.” Diyen Aksoy, “objektif kriterler” temelinde karar verilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin koronavirüs pandemisini en iyi idare eden ülkelerin başında geldiği konusunda ısrar etti. Türk yetkililer “alınacak önlemler ve yapılan çalışmalar başarımızı göstermektedir” açıklamasını yaptı.

Sağlık bakanlığı verilerine göre, Türkiye, bildirilen ilk COVID-19 vakasından bu yana 5.131 ölüm kaydetti ve koronavirüs yaklaşık 200.000 kişiye bulaştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu