Dünya

49 yıldır vazifede olan Bahreyn Başbakanı Al Halife öldü

BahreynKraliyet Divanı, 49 yıl yürüttüğü vazifesiyle dünyanın en uzun müddet başbakanlık yapan devlet adamı unvanını taşıyan Halife bin Selman Al Halife’nin (85) öldüğünü duyurdu.

Bahreynresmi haber ajansı BNA’ya nazaran, BahreynKraliyet Divanı, Başbakan Halife bin Selman Al Halife’nin ABD’de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini açıkladı.

Kraliyet Divanından yapılan açıklamada, Başbakan’ın cenaze merasiminin naaşı ülkeye getirildikten sonra sonlu sayıda iştirakle yapılacağı belirtildi.

Açıklamada ayrıyeten, ülkede bir hafta yas ilan edildiği, bayrakların yarıya indirildiği ve hükümet dairelerinin yarından itibaren üç gün kapalı olacağı ifade edildi.

Açıklamada, Al Halife’nin mevt nedeniyle ilgili bilgiye yer verilmedi.

Dünyanın en uzun başbakanlık yapan şahsıydı

BahreynBaşbakanı Al Halife, 1971’den beri vazifesi yürütüyordu.

Al Halife, 1962’de Manama Belediye Başkanlığı, 1970’de Devlet Kurulu Başkanlığı, 1971’de ülkenin bağımsızlığına kavuşmasıyla daBahreynKralı Şeyh İsa bin Selman Al Halife tarafındanBahreynBaşbakanı olarak atandı.

Üç çocuk babası Al Halife, 49 yıldır yürüttüğü misyonuyla dünyanın en uzun mühlet misyon yapan seçilmemiş başbakanı ünvanını taşıyordu.

Kaynak: AA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu