Dünya

4,8 milyon kişi işini kaybedebilir

Memleketler arası Hava Nakliyeciliği Birliği (IATA), koronavirüs salgını nedeniyle havacılık bölümünde 4,8 milyon kişinin işini kaybetme riski olduğunu bildirdi.

IATA’dan yapılan yazılı açıklamada, dünya genelinde salgından ötürü seyahat taleplerinin yüzde 75 düştüğü aktarıldı.

Bunun sonucunda 4,8 milyon bölüm çalışanının işini kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldığı vurgulanan açıklamada, “COVID-19 ile ilgili hudut kısıtlamalarının ve karantina tedbirlerinin tesiri, havacılık sanayisini kapatma noktasına getirdi, uçakları yere indirdi, altyapı ve uçak üretim kapasitesini atıl durumda bıraktı.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, havacılık dalında “istihdam felaketinin” önlenmesi için hükümetlere acil müdahale ve daima mali takviye sağlama davetinde bulunuldu.

“Havacılık, istihdam felaketiyle karşı karşıya”

IATA Genel Müdürü Alexandre de Juniac ise mevzuya ait yaptığı açıklamada, “Havacılık, gibisi görülmemiş bir istihdam felaketiyle karşı karşıya. Havayolları şirketleri maliyetleri düşürdü fakat mevcut şartlar altında sadece 8,5 aylık nakit kaldı.” uyarısı yaptı.

Juniac, salgın hasebiyle kesimde zati on binlerce kişinin işini kaybettiğini, hükümetlerin daha fazla mali dayanak sağlamaması durumunda muhtemelen yüzbinlerce kişinin işinden olacağına dikkati çekti.

Havacılığın ulusları birbirine bağlamada ve hayati ehemmiyete sahip kargoları taşımada değerli bir rol oynadığının altını çizen Juniac, daha da kıymetlisi, hükümetlerin sonları inançlı formda yine açmak için birlikte çalışması gerektiğini kaydetti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu