Bilim

İnsan İdrarı Ay Malzemelerini Sağlamlaştırıyor

Ay Malzemelerinin Dayanıklılığını Arttırmada Yeni Yöntem Bulundu

Ay ’a insanlı seferler düzenlemek ve orada bir üs kurmak için bir çok çalışmalar yapılıyor. Uzay ajansları bu çalışmaların yanı sıra Ay’da kullanılacak malzemeler için de insan idrarının kullanılacak malzemelerin dayanıklılığını arttıracağını ileri sürdü.

ay

Ay’ın yüzeyi atmosfer olmadan fazlasıyla radyasyona maruz kalıyor ayrıca Ay’daki sıcaklık 120 dereceyle -130 arasında değişebiliyor. Üs inşasında kullanılacak malzemelerin bu önemli ve ani ısı değişimlerine karşı dayanıklı olması ve aynı zamanda içeriden yalıtımı sağlaması gerekiyor.

MALZEMELERDE İNSAN İDRARI KULLANILABİLİR

astronot

Ay’da ani ve sert sıcaklık değişimlerinin yaşanması sebebiyle, orada bir üs kurmak için kullanılacak malzemelerde,  astronotların idrarlarından yararlanacağı söylentiler arasında. Avrupa Uzay Araştırmaları ve Teknoloji Merkezi, Norveç Ostfold Üniversitesi, İspanya Cartagena Politeknik Üniversitesi ve İtalya Padua Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, ortaya atılan bu iddiaya kanıt aramak için çeşitli bilimsel çalışmalar yürütüyor.

3 BOYUTLU YAZICI İLE TEST EDİLDİ

Avrupa Uzay Ajansı tarafından üretilen Ay regolitinin yanı sıra, 3 boyutlu yazıcı kullanılarak idrardaki üre ve diğer plastiklerin dahil edildiği karışımdan seri “çamur tüpleri” elde edildi ve üre kullanılarak basılan tüplerin ağır yükleri taşıyabildiği ve büyük ölçüde kararlılıklarını korudukları keşfedildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu