Bilim

Hubble Teleskopu Çarpıcı 30.Doğum Günü Resmini Sunuyor

Hubble 30 Yıl Önce Bugün Başladı

Hubble Teleskopu 30 yıl önce bugün hizmete başladı  ve doğum gününü kutlamak için kıdemli gözlem evi kozmosun başka bir şaşırtıcı görüntüsünü yakaladı. Bu görüntü, Dünya‘dan yaklaşık 163.000 ışık yılı uzaklıktaki Samanyolu Galaksisinin yakınında yıldız şekillerinden oluşan bir bölgedir. Büyük nesne, bulutsu NGC 2014’tür; refakatçisi ise NGC 2020.

HUBBLE TELESCOP

Ancak gökbilimciler bunu deniz altı dünyasına benzettikleri için  “Kozmik Resif” olarak adlandırıyor. 1990 yılında ilk görev başlangıcında bulanık görüntüleri ile ünlü olan Hubble, sonunda onarıldı ve geliştirildi.

kozmik resif

Gezegenlerin, yıldızların ve galaksilerin çektiği olağanüstü resimler, kozmos görüşümüzü değiştirdi. Gerçekten, Hubble’ın şimdiye kadar yapılmış en önemli bilimsel araç olduğunu düşünenler var.

Hâlâ Emeklilikten Uzak

hubble-cosmos

Gözlemevini Avrupa Uzay Ajansı (Esa) ile ortaklaşa yürüten ABD uzay ajansı (Nasa), operasyonların üretken kaldıkları sürece finanse edileceğini söyledi. Geçen yıl, verileri yaklaşık 1.000 bilimsel makalenin yayınlanmasıyla sonuçlandı – bu yüzden keşifte ön planda olmaya devam ediyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu